Zautomatyzowany system zarządzania magazynem z robotami AGV oraz infografikami dostarczającymi kartonowe pudełka w centrum logistycznym dystrybucji.
Blog

CO TO JEST ZARZĄDZANIE MAGAZYNEM?

Zwróć uwagę, że ta strona została przetłumaczona automatycznie przy użyciu AI, dlatego nie możemy zagwarantować, że tłumaczenie jest w pełni poprawne lub kompletne. Zawsze możesz przeczytać oryginalną wersję w języku angielskim, klikając na flagę angielską w prawym górnym rogu.

W dzisiejszych czasach dynamicznie rozwijającego się e-commerce i globalnej konkurencji logistyka dosłownie napędza nasz świat. To stawia ogromne wymagania zarówno przed systemami transportowymi, jak i operacjami magazynowymi. Dlatego zarządzanie magazynem w sposób jak najbardziej efektywny jest absolutną koniecznością, aby odnieść sukces w dzisiejszej rywalizacji. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej, czym tak naprawdę jest zarządzanie magazynem i jak można je wykorzystać do poprawy działania firmy.


Co tak naprawdę oznacza zarządzanie magazynem?

Podstawowa definicja zarządzania magazynem to dokładnie to, na co wskazuje nazwa: podejmowanie działań (np. wdrożenie systemu zarządzania magazynem), mających na celu skuteczne zarządzanie magazynem. Celem zarządzania magazynem jest poprawa operacji magazynowych poprzez kontrolowanie, priorytetyzowanie, analizowanie i optymalizowanie codziennych działań magazynowych, takich jak:

  • Procesy przyjęcia towarów
  • Magazynowanie i alokacja miejsc składowania
  • Kompletacja zamówień
  • Pakowanie
  • Obsługa zwrotów

Wszystkie działania związane z zarządzaniem magazynem generują procesy robocze, które wymagają wykorzystania czasu, przestrzeni, ludzi i sprzętu. Procesy te mogą być zarówno zautomatyzowane, jak i manualne. Większość nowoczesnych magazynów korzysta z pewnej formy automatyzacji, takiej jak przenośniki czy dźwigi, aby zwiększyć wydajność. Niektóre magazyny są w pełni zautomatyzowane, ale bardziej powszechne jest połączenie procesów manualnych i zautomatyzowanych. W takim przypadku rozwiązanie do zarządzania magazynem musi zawierać logikę zarówno dla procesów zautomatyzowanych, jak i manualnych, a także wspólną logikę – aby zautomatyzowane i manualne procesy mogły być optymalizowane razem.

 

Dlaczego zarządzanie magazynem jest ważne?

Łatwo zrozumieć, dlaczego utrzymanie porządku w magazynie jest lepsze dla biznesu niż chaos. Jednak posiadanie efektywnego wsparcia w zarządzaniu magazynem ma wiele zalet, które korzystnie wpływają na różne aspekty działalności.

      • Szybkość.

        Kompletowanie i pakowanie to czasochłonne czynności, ale dzięki wykorzystaniu zarządzania magazynem do optymalizacji tras kompletacji oraz ułatwienia kompletowania, np. poprzez kompletację głosową, można zaoszczędzić dużo czasu. To z kolei prowadzi do szybszych dostaw i większego zadowolenia klientów, co pozytywnie wpływa na wzrost sprzedaży.
      • Przestrzeń.

        Analiza wzorców zamówień i zachowań klientów jest ważnym elementem zarządzania magazynem. Te informacje mogą być wykorzystane do optymalizacji przechowywania, np. poprzez umieszczanie najlepiej sprzedających się produktów najbliżej oraz artykułów często kupowanych razem obok siebie. To również sposób na jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, co pomaga obniżyć koszty związane z nieruchomościami.

      • Jakość.

        Błędy podczas kompletowania zamówień stanowią ogromny koszt dla wielu firm i są istotnym źródłem niezadowolenia klientów. Efektywne zarządzanie magazynem nie tylko przyspiesza kompletowanie, ale również zwiększa jego dokładność. To z kolei korzystnie wpływa na poprawę wskaźników zwrotów.

      • Środowisko pracy.

        System zarządzania magazynem zawiera wiele funkcji, które ułatwiają codzienną pracę i sprawiają, że jest bardziej ergonomiczna. Dodatkowo zwiększa motywację i zmniejsza frustrację, eliminując niepotrzebne czynności oraz czyniąc zadania bardziej przejrzystymi. To z kolei pozytywnie wpływa na zadowolenie pracowników.

      • Zrównoważony rozwój. 

        Efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni i zasobów jest nie tylko opłacalne, ale również pomaga uczynić Twój biznes bardziej przyjaznym dla środowiska. Wydłużenie żywotności sprzętu dzięki optymalizacji tras kompletacji oraz ograniczenie transportu „powietrza” dzięki obliczeniom opartym na sztucznej inteligencji to tylko dwa przykłady, jak zarządzanie magazynem może uczynić Twój magazyn bardziej ekologicznym. To dobre dla naszej przyszłości. I dla Twojego biznesu.

Jak działa system zarządzania magazynem (WMS)?

System zarządzania magazynem (WMS) to aplikacja programowa zaprojektowana do kontrolowania i optymalizowania działań logistycznych w magazynie. Może stanowić moduł w systemie ERP lub część rozwiązania do automatyzacji magazynu, ale w firmach, gdzie magazynowanie jest strategiczną częścią działalności, często najlepszym wyborem jest wyspecjalizowany system WMS typu „best-of-breed”.

WMS łączy wszystkie poziomy logiki biznesowej i kontroli maszyn w magazynie oraz współpracuje z innymi systemami, takimi jak ERP, WCS czy systemy transportowe. Wybierając WMS, warto zacząć od określenia indywidualnych potrzeb Twojej firmy – zarówno obecnych, jak i przyszłych. Istnieją jednak pewne ogólne cechy, na które warto zwrócić uwagę w produkcie i dostawcy WMS:

  • Skalowalność
  • Elastyczność
  • Łatwość wdrożenia
  • Ekspertyza
  • Zasoby w zakresie rozwoju i wsparcia
  • Strategiczne partnerstwa


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Poznaj bliżej system zarządzania magazynem: zrozum jego przeznaczenie, sposób działania i korzyści, jakie może przynieść dla funkcjonowania Twojego magazynu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WMS